Porady dotyczące opon

 • Sprawdź swoje opony

  Okresowo sprawdzaj opony pod kątem pęknięć, osadzonych przedmiotów lub nietypowych wybrzuszeń, aby zapobiegać nagłej i nieoczekiwanej awarii opony.

 • Zapewnij wystarczającą głębokość bieżnika

  Kiedy bieżnik opony zużyje się poniżej 1,6 mm, należy ja wymienić tak szybko, jak to możliwe. Opony mają wskaźniki zużycia bieżnika, które pojawiają się na rowkach bieżnika po osiągnięciu limitu 1,6 mm.

 • Sprawdź ciśnienie w oponach

  Ciśnienie powietrza w oponach należy sprawdzać regularnie, gdy opony są zimne. Po sprawdzeniu upewnij się, że nakrętki zaworu są dokręcone, ponieważ zapewniają dodatkowe uszczelnienie powietrzne, aby chronić rdzeń zaworu przed brudem i wilgocią.

 • Obróć swoje opony

  Regularne obracanie opon samochodu pomaga uzyskać bardziej równomierne zużycie i dłuższą żywotność bieżnika. Obracaj oponami co 10 000 km jeśli to możliwe.

 • Unikaj “mieszania opon”

  Wskazane jest unikanie mieszania różnych typów opon ze względu na różną konstrukcję. Niebezpiecznie jest także mieszać opony o różnych rozmiarach i proporcjach. W naszym kraju na jednej osi muszą być po prostu takie same.

 • Nie przeciążaj

  Opony są zaprojektowane do przewozu określonego maksymalnego obciążenia. Nie przekraczaj tego maksymalnego obciążenia, ponieważ może to doprowadzić do przedwczesnej awarii opony. Maksymalną ładowność można znaleźć na bocznej ścianie opony (indeks nośności opony).

 • Zmiana rozmiarów opon

  Jeśli chcesz zmienić na inny rozmiar obręczy lub opon, najlepiej skonsultować się z technikiem od opon, ponieważ każda zmiana może wpłynąć na odczyty prędkościomierza. Lub skorzystać z odpowiedniego kalkulatora opon. Kalkulator opon

 • Zmniejsz prędkość podczas deszczu.

  Podczas jazdy po mokrej nawierzchni należy zmniejszyć prędkość, ponieważ jazda zbyt szybka może spowodować przejście opony w stan aquaplan (bieżnik opony traci kontakt z powierzchnią drogi w wyniku zalania wodą).

 • Utrzymaj prawidłowe ciśnienie powietrza

  Kiedy bieżnik opony zużyje się poniżej dopuszczonej 1,6 mm, należy go wymienić tak szybko, jak to możliwe. Opony mają wskaźniki zużycia bieżnika, które pojawiają się na rowkach bieżnika po osiągnięciu limitu 1,6 mm.

 • Sprawdź równoważenie

  W przypadku wystąpienia nadmiernych wibracji przenoszonych z opon na kierownicę, należy poprosić wykwalifikowanego technika o sprawdzenie wyważenia, ponieważ może to prowadzić do niewygodnej jazdy i powodować nadmierne obciążenie mechaniczne zawieszenia i układów kierowniczych.

 • Sprawdź geometrię kół

  Stuki na dziurach lub podczas podjazdu pod krawężniki może być oznaką zużycia zawieszenia lub części układu kierowniczego, czego skutkiem jest brak odpowiedniej geometrii samochodu i może powodować nierównomierne zużycie opon. Zlecaj wykwalifikowanemu technikowi okresowe sprawdzanie ustawienia kół, aby upewnić się, że samochód jest w odpowiedniej kondycji.

 

 

Opony są jedynymi częściami pojazdów, które mają kontakt z drogą. Dlatego bezpieczeństwo w hamowaniu, kierowaniu, pokonywaniu zakrętów i przyspieszeniu zależy w dużym stopniu od tych czterech łatek gumowych. Zdecydowanie zaleca się regularne sprawdzanie opon i utrzymywanie ich w dobrym stanie, aby uzyskać ekonomiczną i bezpieczną jazdę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *