Porady dotyczące opon

Na co zwrócić uwagę

 • Kontroluj bieżnik – aby opona zapewniała wystarczająca przyczepność do drogi, bieżnik nie może być mniejszy niż 1,6 mm. Jest to minimalna wysokość określona przepisami prawa. Zdrowy rozsądek podpowiada, aby opony wymienić na nowe, kiedy bieżnik ma mniej niż 3 mm.

   

 • Ciśnienie powietrza – za mało lub za dużo powietrza w oponach sprawia, że nie przylega ona całą powierzchnią do drogi, zmniejszając przyczepność auta. Dodatkowo, taka opona jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne i trwałe odkształcenia.

   

 • Zmieniaj położenie opon – bieżnik opon powinien się ścierać równomiernie na każdej osi. Aby tak było, trzeba pamiętać o zmianie ich położenia co 10 000 km. Opony na osi napędzanej zużywają się szybciej, niż na osi ciągniętej. W większości samochodów osobowych, opony na przedniej osi szybciej będą traciły bieżnik.

   

 • Stosuj jednakowe opony – nie powinno się stosować w samochodzie różnych rodzajów i marek opon. Różnice w ich konstrukcji oraz kształcie bieżnika mogą pogarszać komfort jazdy i wpływać na pogorszenie przyczepności

   

 • Jeździj ostrożnie – opony nie lubią wysokich krawężników, dziur i innych przeszkód mechanicznych, które często spotykamy na drodze. Jeśli musisz je pokonać, rób to powoli wjeżdżając na nie. Minimalizujesz szansę uszkodzenia zarówno opony, jak i felgi, na której jest zamocowana.

 

Opony są jedynymi częściami pojazdów, które mają kontakt z drogą. Dlatego bezpieczeństwo w hamowaniu, kierowaniu, pokonywaniu zakrętów i przyspieszeniu zależy w dużym stopniu od tych czterech kół gumowych. Zdecydowanie zaleca się regularne sprawdzanie opon i utrzymywanie ich w dobrym stanie, aby uzyskać ekonomiczną i bezpieczną jazdę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *