Opony zimowe czy wielosezonowe?

Słyszymy wiele pytań na temat opon zimowych. A najbardziej popularnym jest “Czy potrzebuję opon zimowych?” Dlatego udzieliliśmy odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących opon zimowych.

Czy potrzebuję opon zimowych?

Odpowiedź na to pytanie może być trudna, ponieważ bierze w nim udział wiele zmiennych, ale w większości zależy to od temperatury. Oto dobra zasada: jeśli panują zimowe temperatury, w których mieszkasz i wynoszą regularnie poniżej 8 stopni C, powinieneś zainwestować w zestaw czterech opon zimowych. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym rzadko spada śnieg, a zimą temperatury są stosunkowo łagodne, podobnie jak w południowych Stanach Zjednoczonych, to dobry zestaw opon całorocznych.  A może rzadko użytkujesz auto zimą i czasem zdarzy Ci się wyjechać na śnieg to opony całoroczne też się sprawdzą.

Czym różnią się opony zimowe od opon całorocznych?

Opony całoroczne są przystosowane do jazdy w różnych warunkach drogowych – suchych drogach, mokrych drogach, w wielu przypadkach słabym śniegu. Opony zimowe są zbudowane specjalnie do jazdy w zimowych warunkach, takich jak niskie temperatury, lód, błoto pośniegowe i śnieg. Mieszanka bieżnika opon całorocznych może twardnieć w niskich temperaturach, dzięki czemu zmniejsza się przyczepność między drogą a oponami. Ale zimowe opony, wykorzystują specjalne mieszanki gumowe, które pozostają miękkie zimą, zapewniając im lepszą przyczepność i lepsze hamowanie, nawet w ekstremalnych warunkach.

Mam napęd na wszystkie koła (lub napęd na cztery koła), więc nie potrzebuję opon zimowych, prawda?

Napęd na wszystkie koła i napęd na cztery koła poprawiają przyczepność, wysyłając moc na wszystkie cztery koła podczas przyspieszania (zamiast tylko dwóch kół, jak w przypadku napędu przedniego lub tylnego). Ale 4WD lub AWD nie pomaga w ogóle po wciśnięciu hamulców. Opony zimowe, poprawiają trakcję niezależnie od tego, czy przyspieszacie, skręcają, czy hamują.

Czy naprawdę muszę kupić cztery opony zimowe, czy mogę tylko dwie?

Opony zimowe należy montować tylko w zestawach po cztery sztuki, niezależnie od tego, czy pojazd jest napędzany na przednie koła, czy z napędem na tylne koła, lub na wszystkie koła. Używanie dwóch różnych rodzajów opon może powodować niepewne prowadzenie pojazdu, gdy przód i tył nie pracują razem. Dla zapewnienia najlepszej kontroli i bezpieczeństwa w trudnych warunkach pogodowych zwłaszcza zimą,  zdecydowanie polecam cztery opony zimowe.

Dodatkowo, gdybyś założył dwie opony zimowe na przedniej osi swojego samochodu i opony całoroczne z tyłu, opony całoroczne nie będą współpracować równomiernie z przednimi.

Co oznacza “M + S” i symbol “góra / płatek śniegu” na ścianie bocznej opony?

Symbol górskiego płatka śniegu

Jeśli chcesz uzyskać niezawodną trakcję na zimę, upewnij się, że jest na ścianie bocznej.

Wiele osób myśli, że to o znacza to samo – że opona jest dobra w śniegu i innych zimowych warunkach. Ale w rzeczywistości trochę inaczej. Znak boczny M + S (lub M / S, M & S, MS) oznacza, że ​​masz oponę całoroczną, która została zatwierdzona do stosowania w błocie i śniegu przez Stowarzyszenie Producentów Gumy (RMA).Opony te zapewnią przyczepność przy lekkim śniegu.

Symbol górski / płatek śniegu (pokazany powyżej) na ścianie bocznej oznacza, że ​​opona została zatwierdzona przez RMA do “surowych warunków śnieżnych”. Te opony są testowane, aby upewnić się, że spełniają one standardy RMA w zakresie trakcji na śniegu.

Czy mogę używać opon zimowych przez cały rok?

Z pewnością nie polecilibyśmy tego. W przypadku ciepłej pogody, bardziej miękka mieszanka gumowa może zużyć się szybciej niż mieszanka stosowana w oponach całorocznych. Jeśli przez cały rok korzystałeś z opon zimowych, kosztowało by to więcej niż zmiana na drugi zestaw opon.

Buty możesz nosić przez cały rok, bez względu na to, czy spędzasz lato na plaży, czy na śniegu w zimie. Ale czy nie byłoby lepiej nosić klapki w letnim upale i buty w mroźnej zimie?

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *